Firma Atrakcje Bez Granic - logo

Atrakcje w Kampinoskim Parku Narodowym

Atrakcje w Kampinoskim Parku Narodowym - czyli propozycja najciekawszych atrakcji turystycznych, przyrodniczych i szlaków. Co zobaczyć w Kampinosie?

Odkryj fascynujący świat Kampinoskiego Parku Narodowego i jego otuliny, gdzie przyroda kwitnie w pełnej krasie. Co więcej park znajduje się w pradolinie Wisły, zachodniej części kotliny warszawskiej i leży w województwie mazowieckim. Ponadto należy wiedzieć, że został utworzony dzięki inicjatywie m.in. Jadwigi i Romada Kobendzów. W istocie sprawdź nasze propozycje interesujących miejsc przyrodniczych i malowniczych ścieżek. Ściśle mówiąc rozpocznij przygodę zwiedzając bogactwo flory i fauny, które zaskoczą Cię różnorodnością i pięknem.  Na dodatek zobacz jedyny w swoim rodzaju ekosystem bagien, wydm i lasów. Dodatkowo spotkaj dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Bez wątpienia ścieżki o różnym stopniu trudności przyciągną zarówno amatorów spacerów, jak i pasjonatów trekkingu. W konsekwencji niezależnie od pory roku, Kampinos zaskakuje swoim urokiem, oferując wyjątkowe widoki. Z pewnością czekają na Ciebie niezapomniane doświadczenia w zielnym sercu Mazowsza w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy państwa.

Atrakcje w Kampinoskim Parku Narodowym - Przyrodnicze bogactwo Puszczy Kampinoskiej jako atrakcje do obowiązkowego zwiedzenia na szlakach puszczańskich: wydmy, bagna i miejsca pamięci 

Zobacz bogactwo dzikiego lasu ukryte na malowniczych ścieżkach. Bez wątpienia wydmy śródlądowe, unikalne na skalę Europy, zachwycają swoim urozmaiceniem krajobrazu. Należy pamiętać, że przeplatają się z licznymi bagnami.  Warto wiedzieć, że na terenie parku występują po dwa pasy bagienne i wydmowe, wzajemnie się przeplatając. To właśnie tam przyroda ukazuje swoją autentyczną siłę. Wbrew pozorom Kampinoski  Park od wieków był również niemym świadkiem historii. W istocie do dziś pozostały drzewa, na których swoje życie stracili walczący powstańcy. W rzeczywistości chodzi o Sosnę Powstańców 1863 i Dąb Powstańców – drzewa, które przechowują opowieści minionych czasów. Te symboliczne punkty stanowią hołd dla bohaterów, którzy pozostawili swe ślady w historii. Ponadto wędrując szlakami turystycznymi warto zobaczyć liczne cmentarze, ale o nich w dalszej części. W związku z tym wyrusz w podróż, która zaskoczy Cię różnorodnością i pięknem. Ponadto jeśli nie czujesz się na siłach aby samodzielnie zwiedzać – skorzystaj z usług certyfikowanego przewodnika PTTK.

Najciekawsze atrakcje turystyczne Kampinoskiego Parku Narodowego znajdują się na ścieżkach dydaktycznych. Ścieżka "Wokół Opalenia" lub "Skrajem Puszczy" ze skansenem budownictwa puszczańskiego to obowiązkowy punkt wycieczki - Atrakcje w Kampinoskim Parku Narodowym

Tabliczka Obszar Ochrony Ścisłej Kampinoski Park Narodowy

W Parku wyznaczono 10 edukacyjnych tras, dostępnych przez cały rok i oznakowanych białym kwadratem z zielonym paskiem po przekątnej. Należy pamiętać, że te trasy często pokrywają się ze szlakami turystycznymi. Poza tym towarzyszy im rozbudowana infrastruktura towarzysząca, obejmująca parkingi, polanki wypoczynkowe, tablice edukacyjne, wiaty, ławy i place zabaw dla dzieci. Wbrew pozorom brak koszy na śmieci to istotny element ekologiczny. Ściśle mówiąc planując wycieczkę, warto uwzględnić dystans, charakter ścieżki, warunki pogodowe i własne możliwości. Oprócz tego przed wyruszeniem, warto sprawdzić dostępność szlaków na stronie internetowej parku. Warto widzieć, że KPN, będący Rezerwatem Biosfery i Obszarem Natura 2000, wymaga odpowiedzialnego korzystania z jego zasobów. W rzeczywistości zwiedzanie jest dozwolone od świtu do zmierzchu, ale tylko po wyznaczonych trasach. Niewątpliwie Obszary Ochrony Ścisłej (OOŚ) rządzą się własnymi prawami, a zejście z wyznaczonych traktów może być niebezpieczne. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka wszystkich ścieżek.

Remigiusz Zdrojkowski
Remigiusz Zdrojkowski
2024-04-16
Firmowy event zorganizowany zgodnie z poszanowaniem regulaminu Kampinoskiego Parku Narodowego, konkursem dla uczestników oraz dawką pozytywnej energii. Podziękowania od XBS PRO-LOG dla Pauliny z https://atrakcjebezgranic.pl/.
Bernadetta Walczuk
Bernadetta Walczuk
2024-03-26
Bardzo fajnie spędzony czas zarówno pod względem zdobywania wiedzy jak i zabawy.
Czesław Piechociński
Czesław Piechociński
2024-03-25
Zdecydowanie, przypadkowe spotkania są najlepsze, o czym przekonałem się w ostatnią sobotę na trasie Truskaw-Zaborow. Serdecznie pozdrawiam Panią Przewodnik Dwie gwiazdki w moim ostatnim komentarzu to oczywisty błąd, za co przepraszam. Pani Paulina zasługuje na najwyższą ocenę . Pozdrawiam
Саша Sunny Sandra Корниенко
Саша Sunny Sandra Корниенко
2024-03-11
Wielkie dzięki dla przewodnika! Fajna droga i cudowne kobiece towarzystwo! Polecam każdemu!
Maria Jóźwicka
Maria Jóźwicka
2024-03-11
Na Paulinę trafiłam przypadkiem:) a na pewno skorzystam jeszcze nie raz. Czekam z niecierpliwością na kolejne wydarzenia. Polecam wszystkim miłośnikom dwóch kółek!
Natalia Aniolkowska
Natalia Aniolkowska
2024-03-11
Polecam! Świetna rozrywka dla każdego, kto lubi spędzać czas na świeżym powietrzu i przy okazji dowiedzieć się kilka ciekawostek
Marek
Marek
2023-12-26
Polecamy
Kacper
Kacper
2023-11-06
Polecam z czystym sumieniem! Wycieczki po Kampinosie zorganizowane z pełnym zaangażowaniem - na nudę nie można narzekać. Miałem obawy, czy będzie to coś dla mnie, ale nie zawiodłem się i na pewno skorzystam z tej opcji aktywnego wypoczynku jeszcze nie raz!
Paula
Paula
2023-11-05
Przeprowadzone warsztaty w mojej klasie bardzo się dzieciom podobały. Bardzo dobry kontakt pani Pauliny z dziećmi. Polecam - dużo różnych warsztatów do wyboru, praktycznie na każdą okazję

"Skrajem Puszczy" w Granicy - wszystko najważniejsze w jednym miejscu. Ośrodek Dydaktyczno - Muzealny, kładka z wieżą widokową, Aleja Trzeciego Tysiąclecia oraz polana rekreacyjna - Atrakcje w Kampinoskim Parku Narodowym

Ścieżka  przyrodniczo – kulturowa, zaczynająca się przy parkingu, prowadzi przez aleję okazałych dębów rosnących na grobli. Później kładka prowadzi do wieży widokowej, skąd można podziwiać Olszowieckie Błoto. W rezultacie stanowi  ostoję wielu gatunków ptaków, takich jak czajki, błotniaki, żurawie i derkacze. W efekcie to miejsce, bogate także florystycznie, zachwyca storczyk kukawka i starodub łąkowy, a wczesną wiosną knieć błotna i latem krwawnica zwyczajna. Dalej, ścieżka wiedzie przez Aleję Trzeciego Tysiąclecia do skansenu budownictwa puszczańskiego, (zagrody Wiejckiej i Połcia) prezentującego zrekonstruowane zagrody z okolicznych wsi. W istocie w obejściu Widymajera eksponowana jest ekspozycja przyrodniczo – historyczno – kulturowa. Co więcej dalej trasa prowadzi przez OOŚ „Granica” do cmentarza wojennego z 1939 roku, będącego częścią rezerwatu przyrody Granica, utworzonego już w 1936 roku.

Galeria zdjęć z Granicy

Wbrew pozorom Granica to urokliwa miejscowość z XVIII wieku, rozwijała się jako osada, a obecnie pozostaje zaledwie kilka domostw i zabytkowe zabudowania nadleśnictwa. W istocie zabudowania pełnią funkcję Ośrodka Dydaktyczno – Muzealnego KPN i Muzeum Puszczy Kampinoskiej. Warto zauważyć, że w okolicy ścieżki znajdują się inne ciekawe miejsca, takie jak grodzisko obronne z XIII w. w OOŚ „Zamczysko”, Sosna Powstańców 1863.

Co więcej w niedalekiej odległości na trasie Warszawa – Sochaczew znajduje się miejscowość Kampinos. W związku z tym warto tam zobaczyć drewniany barokowy kościół z XVIII w. i klasycystyczny dwór z początku XIX w., będący obecnie własnością prywatną. Co ważne – przez Granicę przebiega duża ilość ścieżek pieszych i rowerowych dzięki temu jest to miejsce bardzo dobre na punkt startowy zwiedzania zachodniej części Puszczy. Bez wątpienia duży parking z węzłem sanitarnym dodatkowo zachęca do zostawienia tutaj samochodu. Ponadto duża łączka wypoczynkowa  nakłania do podejmowania rekreacji ruchowej z rodziną lub znajomymi.

"Wokół Opalenia" z urokliwym deptakiem i rzadkimi gatunkami motyli dziennych - Atrakcje w Kampinoskim Parku Narodowy

Ściśle mówiąc rozpoczyna się na żółtej ścieżce przy kamieniu upamiętniającym czterech żołnierzy Armii Krajowej poległych w 1944 r. podczas obrony konspiracyjnego magazynu broni w gajówce Uroczyska Opaleń. W efekcie na skrzyżowaniu ścieżek: czerwonej i żółtej, trasa skręca w drzewostan, tworzony przez sosnę zwyczajną, brzozę brodawkowatą i dąb bezszypułkowy. W rezultacie droga prowadzi przez las olchowy i wzdłuż zabagnionego obniżenia, znane jako Jeziorko Opaleń, które wysycha w okresie letnim. Co więcej kolejny fragment ścieżki przechodzi przez drewniany pomost, prowadzącą w głąb podmokłej łąki, nazywanej motylową. Z pewnością regularne koszenie latem chroni rzadkie gatunki motyli, takie jak modraszki telejusa i alkona, czerwończyk nieparek, oraz bardziej powszechne, np. czerwończyk żarek. Wbrew pozorom łąkę motylową przecinają stare kanały melioracyjne, zamieszkiwane przez dziwogłówkę wiosenną – skorupiaka przypominającego stworzenia sprzed ery dinozaurów.

Kładka Motylowe Łąki na ścieżce Wokół Opalenia

Po kilku minutach marszu ścieżka prowadzi do uroczyska „Michałówka” na skrzyżowaniu dróg z infrastruktura turystyczną. W rzeczywistości  dalej ścieżka przechodzi przez zalesione wydmy, murawę napiaskową i lasy przekształcone przez człowieka. Co ważne ścieżka kończy się na polanie. W związku z tym stamtąd można powrócić na parking ścieżką żółtą i czerwoną. Wbrew pozorom to największe miejsce spośród 12 polanek wypoczynkowych z wiatami i miejscami na ognisko. Należy jednak pamiętać, że rozpalanie ognisk wymaga wcześniejszego uzyskania pozwolenia dyrektora parku, ze względu na wysokie ryzyko pożarów w tym obszarze. Na dodatek w pobliżu znajduje się także jedna z najwyższych wydm , osiągająca około 106 m n.p.m.

"Wokół Palmir" - bogactwo przyrody przeplata się z tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej - znany chyba wszystkim cmentarz w Palmirach

Ścieżka przechodzi przez typowe zbiorowiska borów sosnowych na wydmach oraz przez zagłębienia międzywydmowe. Dzięki temu ukazuje fascynujące aspekty przyrody i formy geomorfologiczne. W konsekwencji zapewnia wgląd w dynamikę zbiorowisk roślinnych i ich zdolność adaptacji do zmieniających się warunków środowiskowych. Ponadto rozpoczynając się przy muzeum, ścieżka śledzi Długie Bagno, największe torfowisko wysokie na terenie Puszczy Kampinoskiej. Z pewnością warto się tutaj wybrać gdy  owocuje wełnianka pochwowata. Poza tym rośnie tutaj chamedafne północna, unikalna roślina reliktu ostatniego zlodowacenia – jednak usytuowana jest poza ścieżką.

Ściśle mówiąc trasa wiedzie nasypami dawnych kolejek leśnych, m.in. obok Kamienia Orlika, głazu związanego z wydarzeniami we wrześniu 1939 r. Należy pamiętać, że ostatni przystanek poświęcony jest masowym egzekucjom, które miały miejsce w okolicznych lasach w latach 1939 – 1942. W rzeczywistości to cmentarz i Muzeum – Miejsce Pamięci, upamiętniające ofiary zbrodni hitlerowskich. W pobliżu ścieżki znajduje się malowniczy Mogilny Mostek nad Wilczą Strugą w Obszarze Ochrony Ścisłej „Sieraków”. Oprócz tego również blisko znajduje się wydma o nazwie Biała Góra z dobrze zachowanymi borami sosnowymi. W pobliżu w OOŚ „Cyganka” można podziwiać dobrze wykształcone grądy i dąbrowy oraz rzadko spotykane gatunki roślin. Poza tym w kierunku Krzyża Jeżyków, upamiętniającego walki z sierpnia i września 1939 r., można dotrzeć ścieżką koloru niebieskiego.

wycieczka w kampinoskim parku narodowym - cmentarz w Palmirach

"Do starego dębu" - najdziksza natura obszaru ochrony ścisłej Kampinosu, gdzie można spotkać łosia

Ścieżka o charakterze typowo leśnym, rozpoczyna się szeroką drogą biegnącą przez okazałe sosny. Kolejno przenika w OOŚ „Sieraków”. W rzeczywistości dominują tam drzewostany liściaste, takie jak olsy, łęgi i  grądy, prezentujące swoje największe walory wczesną wiosną. Zważywszy na to w olsach kwitną kosaćce żółte, kniecie błotne i okrężnice bagienne. Dodatkowo runo przykrywają kolorowe kobierce zawilców gajowych, kokoryczek i gajowców żółtych.W dodatku przy kamieniu Witolda Plapisa, trasa łączy się ze ścieżką koloru żółtego. Następnie trasa wcinając się w ramię wydmy zwane Kątem Góry, uwydatnia różnorodność siedlisk. To miejsce, porośnięte starym borem, styka się z bagiennym olsem, stanowiąc środowisko dla bobrów, których reintrodukcję rozpoczęto w latach 80. XX wieku. Na dodatek ostatni fragment ścieżki wiedzie  do malowniczej polanki wypoczynkowej z okazałymi lipami drobnolistnymi i dębami szypułkowymi. W pobliżu ścieżki znajduje się zarastające torfowisko Łuże, a także Kamień Ułanów Jazłowieckich upamiętniający potyczkę kawalerzystów pod Wólką Węglową poległych we wrześniu 1939r.

"Dolinką Roztoki" - ścieżka, w okolicy której spotkać możemy ślady działalności bobrów - Atrakcje w Kampinoskim Parku Narodowym

Trasa zaczyna się i kończy na parkingu z miejscem na odpoczynek i na ognisko, zapewniając komfortowy start i zakończenie wyprawy. Co ważne początkowo prowadzi u stóp imponującej piaszczystej góry, porośniętej sosnowym borem. Następnie przecina jej grzbiet, kierując się ku rozległym łąkom objętym ochroną krajobrazową. Bez wątpienia kampinoskie łąki, wynikłe z wylesienia i osuszenia mokradeł, stanowią unikalne środowisko, często zalane wodą przez większą część roku. Oprócz tego Ścieżka malowniczo ciągnie się nad brzegiem Kanału Zaborowskiego, gdzie zachwycają lasy grabowe z potężnymi dębami. Kolejno OOŚ „Roztoka” to punkt, gdzie historia młyna wodnego w Roztoce pozostaje w nielicznych podaniach. W okolicach Kanału Zaborowskiego życie tętni dzięki bobrom, które zbudowały tamy, przyczyniając się do zatrzymywania wody. W pobliskiej odległości warto odwiedzić opuszczoną wieś Grabina z uroczymi kapliczkami. Niedaleko znajduje się też  Park Rozrywki Julinek, oferujący wystawę o historii sztuki cyrkowej oraz liczne atrakcje dla rodzin.

bobry w Kampinosie

"Przez Wilczą Górę" - urokliwa ścieżka w zachodniej części KPN i bezpośrednim dojazdem kolejką z Sochaczewa

Kampinoskie wydmy, kształtowane przez wiatry z zachodu i północnego zachodu, powstały 12 tys. lat temu z piasków naniesionych przez Prawisłę. W efekcie osiągając 90 m n.p.m., mają charakterystyczny kształt paraboli. Ponadto leśna ścieżka prowadzi przez Białe Góry Śladowskie, przechodząc z olsu na piaszczyste góry, obfitujące w jarzębinę i jałowce. Dodatkowo runo wzbogacają borówki, czernice i chrobotki leśne. Co więcej ptaki takie jak sikory czy dzięcioł duży towarzyszą spacerującym, a zimą można spotkać żerującego łosia. Poza tym do Wilczy Tułowskich, w których rozpoczyna się ścieżka, dojeżdża w sezonie letnim kolej wąskotorowa z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Ponadto przez tą miejscowość biegnie historyczna Drogi Jagiełły. Na dodatek niedalekol znajduje się obszar ochrony krajobrazowej – Famułkowskie błoto, gdzie na łąkach na zimę nadal ustawia się stogi siana. Oprócz tego nieopodal znajduje się wieś Miszory z cmentarzem niemieckich kolonistów.

wycieczka w Kampinoskim Parku Narodowym - muzeum kolei wąskotorowej w Sochaczewie

"Puszczańska ścieżka do Leśnego Ogródka Botanicznego" - różnorodność siedlisk na terenie parku

Spacer warto zacząć od Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, które mieści się w siedzibie dyrekcji KPN. Ściśle mówiąc ośrodek prezentuje stałą ekspozycję ukazującą różnorodność środowisk. W efekcie można podziwiać modele zwierząt, w tym symbol Kampinoskiego Parku Narodowego – łosia, rysia, sarnę i dzika. W rzeczywistości ścieżka rozpoczyna się na polance Jakubów, prowadząc przez las sosnowy wzdłuż dolinki Suchej Strugi do Lasek. Ogólnie mówiąc trasa zawiera 15 przystanków tematycznych, a Leśny Ogródek Botaniczny gromadzi bogatą kolekcję rodzimych gatunków drzew i krzewów. W konsekwencji spacer można zakończyć w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach i Cmentarzu Leśnym lub wrócić na polankę Jakubów. W pobliżu trasy warto odwiedzić Górę Ojca, najwyższą piaskową górę, dostępną ścieżkami koloru niebieskiego lub czerwonego. Poza tym znajduje się tam wieża obserwacyjna umożliwiająca monitoring obszaru parku, stanowiąc jednocześnie element ochrony przeciwpożarowej.

Grób Tadeusza Mazowieckiego na Cmentarzu Leśnym w Laskach w Kampinoskim Parku Narodowym

"Wokół Bieli" - urokliwe torfowiska z imponującymi sosnami

Ścieżka dydaktyczna Wokół Bieli położona jest w zachodniej części KPN, w okolicach Starej Dąbrowy. Ogólnie rzecz biorąc przebiega wokół OOŚ „Biela”, chroniącego torfowiska między górkami z piachu, a także wchodzi na OOŚ „Wilków” z imponującymi, ponad dwustuletnimi sosnami. W rzeczywistości trasa składa się z dziesięciu przystanków z tablicami informacyjnymi. Oprócz tego należy wiedzieć, że jej przebieg jest wymagający z kilkoma krótkimi podejściami na wzniesienia i miejscami błotnistymi. Warto zwrócić uwagę na ślady I wojny światowej, a na parkingu znajduje się głaz upamiętniający pierwszą pieszą wycieczkę w 1907 r. w te rejony. W okolicy ścieżki znajdują się wsie Stara Dąbrowa, Górki i Cisowe, zachowujące klimat dawnych wsi budnickich. Na zakończenie OOŚ „Żurawiowe” to kolejna atrakcja chroniąca mozaikę olsów i łęgów olszowych, będąc również ostoją zwierzęcia herbowego i żurawi. Dodatkowo urokliwa polana nad Kanałem Łasica to idealne miejsce na wypoczynek, do którego można dotrzeć żółtą ścieżką w kierunku Nowej Dąbrowy.

"Do Karczmiska" - bogactwo różnorodnych siedlisk - Atrakcje w Kampinoskim Parku Narodowym

Ścieżka ukazując charakterystyczny krajobraz KPN prezentuje mozaikę siedlisk, takich jak łąki, grądy i łęgi. Ponadto przebieg trasy wiedzie wzdłuż czarnej ścieżki przez łąki Uroczyska Paśniki, dawniej użytkowane rolniczo. Dzięki wykaszaniu łąki zachowują swój półnaturalny charakter, będąc miejscem występowania żurawia, derkacza, modraszka telejusa i przeplatki aurinia. Dodatkowo otwarte przestrzenie ułatwiają obserwację dzikich mieszkańców parku. Oprócz tego kolejny fragment ścieżki biegnie skrajem OOŚ „Cyganka”. Na dodatek w okolicy tej warto zwrócić uwagę na sosnę o charakterystycznym kandelabrowym kształcie pnia.  W rzeczywistości ścieżka rozdwaja się przy Ćwikowej Górze, prowadząc do ławeczek ze schronieniem w Karczmisku, znanego dawniej jako Niepuste. Warto wiedzieć, że biegnie przez miejsca, gdzie w 2004 roku huragan zniszczył las, a teraz jest odnowiony z niewielkim fragmentem pozostawionym naturze. W okolicy ścieżki znajduje się OOŚ „Zaborów Leśny”, jeden z najpiękniejszych fragmentów lasu. Warto też odwiedzić Ćwikową Górę, związaną z legendą o zbójcu Ćwiku.

zaborów leśny w kampinoskim parku narodowym

"Do Lipkowskiej Wody" - Ścieżka przyrodniczo - kulturowa w bliskiej odległości Izabelina

Ścieżka przyrodniczo – kulturowa Do Lipkowskiej Wody pozwala na odkrycie przyrody i historii wsi Lipków. W efekcie trasa zaczyna się za kościołem, prowadząc ścieżkami wokół polanki wypoczynkowej do strumienia Lipkowska Woda. Co ważne ten okresowy strumień zasilany w czasie wiosennych roztopów, stanowi siedlisko dla wielu bezkręgowców i płazów. Na przykład znajdziemy tutaj chruściki, ważki, ropuchy szare i różne gatunki żab, które tworzą bogactwo tego ekosystemu. Ponadto ślady obecności bobrów są również widoczne w okolicy. Oprócz tego historia Lipkowa sięga 1790 roku, kiedy to powstała persjarnia Jakuba Paschalisa Jakubowicza. Dodatkowo kościół pw. św. Rocha, zbudowany na planie prostokąta stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego. W rezultacie Lipków zdobył także popularność dzięki Henrykowi Sienkiewiczowi, który umieścił tu scenę pojedynku Wołodyjowskiego z Bohunem w powieści „Ogniem i mieczem”. W pobliżu ścieżki znajduje się Zbiornik Mokre Łąki w Truskawiu, zasilany wodą z oczyszczalni ścieków.

Żelazowa Wola - dworek, kiedyś dom urodzenia Fryderyka Chopina - obowiązkowy punkt dla rowerzystów przemierzających Kampinoski Szlak Rowerowy

Żelazowa Wola, położona niedaleko Sochaczewa, to miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, słynnego polskiego kompozytora i pianisty. Bez wątpienia dwór w którym się urodził, przyciąga miłośników muzyki klasycznej oraz entuzjastów historii. Z pewnością spacerując po parku wokół dworu odwiedzający mogą poczuć atmosferę, w jakiej dorastał Chopin. Ponadto po wizycie w Żelazowej Woli, warto skierować się do pobliskiego kościoła obronnego w Brochowie. To właśnie tam  Fryderyk Chopin został ochrzczony. W efekcie to ważne miejsce na obrzeżach parku związane z życiem kompozytora. Wbrew pozorom przyciąga zarówno miłośników historii, jak i turystów o zainteresowaniach religijnych. Dodatkowo Kampinoski Szlak Rowerowy biegnący przez okolicę umożliwia rowerzystom odkrywanie uroków tych historycznych miejsc. W istocie to niezapomniana podróż, podczas której można zanurzyć się w historii i muzyce, podziwiając jednocześnie piękno krajobrazów.

wycieczka w Kampinoskim Parku Narodowym - żelazowa wola
Opisane wyżej miejsca to nie wszystkie atrakcje i szlaki wokół Kampinoskiego Parku Narodowego. Warto zajrzeć w kilka miejsc, wspomnianych poniżej
Oto moja lista TOP 10 Atrakcji w Kampinoskim Parku Narodowym, które musisz zobaczyć. Moim zdaniem są to najciekawsze miejsca - wraz ze szczegółowymi informacjami 

Najstarsze drzewo pomnikowe w puszczy. Znajduje się w najdzikszym OOŚ – Krzywa Góra w północno – zachodniej części KPN. Drzewo to otrzymało imię na cześć inicjatorów utworzenia Parku – Jadwigi i Romana Kobendzów. Do dziś możemy podziwiać je przemierzając Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej (koloru czerwonego) biegnący ze wschodu na zachód i ukazujący najpiękniejsze miejsca w 
tym dzikim zbiorowisku pośród lasów bagiennych. 

Wspomniana sosna jest świadkiem krwi Polaków walczących podczas Powstania Styczniowego. Wiosną 1863 roku w okolicy Górek doszło do potyczki pomiędzy niedobitkami oddziału powstańczego Walerego Remiszewskiego złożonego głównie z warszawskiej młodzieży a żołnierzami rosyjskimi. Rozproszoną młodzież po bitwach wyłapywali carscy kozacy i mordowali, wieszając m.in. na sośnie rosnącej na skraju wsi – stąd też wzięła się nazwa Sosna Powstańców 1863. Jak głosi legenda konary drzewa trwale wygięły się od ciężaru ciał młodych powstańców.

Odwiedzając Granicę czekają takie atrakcje jak: ścieżka dydaktyczna „Skrajem Puszczy” biegnąca przez Olszowieckie Błoto, Aleja III Tysiąclecia, Skansen Budownictwa Puszczańskiego, stacja monitoringu przyrody, Ośrodek Dydaktyczno – Muzealny, Obszar Ochrony Ścisłej Granica i cmentarz wojenny. Dodatkowo znajduje się tutaj polana rekreacyjna z licznymi wiatami turystycznymi oraz bogaty węzeł szlaków turystycznych.

Nie czujesz się na siłach aby samodzielnie zwiedzać Kampinoski Park Narodowy? Dobrze trafiłeś! Skorzystaj z usług kampinoskiego przewodnika. Stworzy dla Ciebie wędrówkę lub wycieczkę rowerową i pokaże Ci najciekawsze miejsca. Uzupełnij formularz kontaktowy lub kliknij przycisk znajdujący się poniżej, który Cię do niego przekieruje.

Paulina Kurowska - przewodnik po Kampinoskim Parku Narodowym - Atrakcje Bez Granic

Po zapoznaniu się z atrakcjami w Kampinoskim Parku Narodowym zachęcam do odwiedzenia kanału na You Tube pod nazwą Kobiece Dwa Koła. Poza propozycją tras również z terenu Polski znajdziecie tam zagadnienia szeroko związane z turystyką rowerową.

Kampinoski przewodnik - Kobiece Dwa Koła - Paulina Kurowska

Wypełnij formularz kontaktowy aby otrzymać szczegółowe informacje!

Administratorem danych osobowych jest EDUCATED PERSON PAULINA KUROWSKA. Dane są przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie przesłane za pomocą formularza kontaktowego. W przypadku wyrażenia zgody na otrzymywanie informacji handlowych, dane są ponadto przetwarzane w celach marketingowych. Przysługuje Państwu w szczególności prawo dostępu do danych oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych i przysługujących Państwu praw znajduje się w Polityce prywatności.