Stare Miasto Warszawa

Stare Miasto Warszawa. Podczas spaceru odkryj urokliwy Rynek Starego Miasta w Warszawie i Starówkę - gdzie teraźniejszość miesza się z przeszłością

Warszawska Starówka to serce stolicy, pełne historii i niezwykłego uroku. Spacerując wąskimi uliczkami, odkryjesz fascynujące miejsca, klimatyczne kawiarnie i zabytki, takie jak Zamek Królewski czy Kolumna Zygmunta. Na Rynku Starego Miasta zachwycą Cię piękne fasady budynków oraz Syrena – symbol Warszawy. Wieczorem warto usiąść w jednej z restauracji i poczuć magiczną atmosferę tego miejsca. Starówka to obowiązkowy punkt każdej wizyty w stolicy!

legendy warszawskie

Interesujesz się organizacją spaceru po Starym Mieście Warszawa?

Stare Miasto Warszawa. Najważniejsze informacje podczas spaceru z przewodnikiem

W naszej ofercie Warszawa zwiedzanie znajduje się spacer pod okiem przewodnika po Warszawie. Stare Miasto Warszawa – przeczytaj, co będzie Cię czekało podczas spaceru. To również miejsce, które odwiedzamy podczas wycieczek szkolnych Warszawa.

  • Kogo dotyczy? młodzież, dorośli
  • Dystans: ok. 2 km
  • Czas trwania: do 2 godzin
  • Miejsce rozpoczęcia: Pl. Zamkowy
  • Miejsce zakończenia: Pl. Zamkowy
  • W programie spacer przez zabytkową, Starówkę, Rozpoczniemy spod Kolumny Zygmunta III Wazy. Następnie przejdziemy przez dziedziniec Zamku Królewskiego. Potem ulicą Świętojańską dojdziemy do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.  Oczywiście odwiedzimy Rynek Starego Miasta, Barbakan, a także pomnik Małego Powstańca. Na koniec wrócimy ulicą Piwną z powrotem na Plac Zamkowy.

Warszawska Starówka - kopalnia zabytków

Starówka to prawdziwa kopalnia zabytków i jedno z najbardziej historycznych miejsc w Polsce. Stare Miasto Warszawa jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacerując wąskimi uliczkami można podziwiać piękne fasady kamienic, oraz monumentalny Zamek Królewski, który dawniej był siedzibą królów i książąt mazowieckich. Rynek Starego Miasta w Warszawie otoczony jest barwnymi kamienicami, w których mieściły się piwnice kupieckie bogatych mieszkańców miasta. 

warszawska syrenka

Barbakan – dawny obronny element murów miejskich jest kolejną atrakcją.  Na Starym Mieście na przestrzeni wieków wybudowano znamienite kościoły. Odbudowa Starówki po zniszczeniach z 1944 roku okazała się udanym przedsięwzięciem.

Rekonstrukcja architektury Rynku Starego Miasta Warszawa

Rynek Starego Miasta Warszawy to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w stolicy. Został wytyczony na przełomie XIII i XIV wieku. Po Powstaniu Warszawskim, niemal cała zabudowa Rynku Starego Miasta została doszczętnie zniszczona. Odbudowa z lat 50. XX wieku, miała na celu odtworzenie wyglądu tego historycznego miejsca.

Architektoniczna rekonstrukcja obejmowała m.in. kamienice oraz fasady budynków. Starano się również zachować układ urbanistyczny tej części miasta. Odtworzono także Pomnik Syrenki, który jest symbolem Warszawy. Współczesne Stare Miasto to zarówno przestrzeń kulturalna, jak i miejsce o znaczeniu historycznym. W wielu kamienicach znajdują się restauracje, co przywraca rynkowi dawną rolę centrum życia miejskiego.

Dlaczego warto odwiedzić Stare Miasto Warszawa?

Warszawskie Stare Miasto to miejsce pełne zabytków, historycznych budowli i klimatycznych uliczek. Jest ono świadectwem bogatej przeszłości stolicy. Podczas spaceru po Rynku Starego Miasta możemy podziwiać średniowieczny układ ulic. Niewątpliwie warto odwiedzić Muzeum Warszawy

Miasto oferuje wiele atrakcji kulturalnych, m.in. jarmarki oraz wystawy. Warto zobaczyć Zamek Królewski, podobnie jak Barbakan i resztki murów obronnych z czasów średniowiecznych. 

Zabytkowy charakter tej części miasta sprawia, że jest to miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik historii i architektury. Odbudowana z ruin Starówka jest symbolem determinacji i przywiązania do dziedzictwa narodowego.

Spacer z przewodnikiem po Starym Mieście Warszawa. Co jeszcze warto wiedzieć?

Stare Miasto Warszawa stanowi najstarszą część miasta. Od roku 1906 Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości zaczęło prowadzić działalność na rzecz ochrony zabytków. Jednak Starówka nie wyglądałby tak jak dzisiaj, gdyby nie zapał profesora Jana Zachwatowicza. Był on głównym architektem odbudowy Starego Miasta. Pełnił on również nadzór konserwatorski nad rekonstrukcją zabytków w innych miastach Polski. 

Na samym środku Rynku stoi pomnik Syrenki, dłuta Konstantego Hegla. Jednak jest to kopia rzeźby. Oryginał znajduje się w Muzeum Warszawy, którego zbiory przyciągają turystów z całego świata. 

W czasie zwiedzania Starówki warto jest również odwiedzić kościół św. Marcina,  Pałac pod Blachą oraz zrobić wycieczkę do Nowego Miasta.

Interesujesz się organizacją spaceru po Starym Mieście Warszawa?