Pałac Krasińskich

Pałac Krasińskich w Warszawie – perła Rzeczypospolitej Polskiej. Ekspozycja zbiorów Biblioteki Narodowej. Co ma wspólnego z Chopinem, Kochanowskim i Mickiewiczem?

Pałac Krasińskich w Warszawie, zwany także Pałacem Rzeczypospolitej, to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków stolicy. Wzniesiony w XVII wieku według projektu Tylmana z Gameren, zachwyca barokową architekturą. Dziś pełni funkcję siedziby najcenniejszych zbiorów Biblioteki Narodowej, gdzie podziwiać można rękopisy Mickiewicza i Chopina. W otoczeniu Ogrodu Krasińskich pałac stanowi niezwykłe miejsce łączące historię z kulturą.

Jesteś zainteresowanym zwiedzaniem Nowego Miasta i Pałacu Krasińskich?

Spacer po Nowym Mieście do pałacu Krasińskich. Najważniejsze informacje na temat spaceru z przewodnikiem

  • Kogo dotyczy? młodzież i dorośli
  • Dystans: ok. 3km
  • Czas trwania:  około 2 godziny
  • Miejsce rozpoczęcia: Plac Zamkowy
  • Miejsce zakończenia: Krakowskie Przedmieście na wysokości kościoła św. Anny
  • W programie: Spacer rozpoczniemy z Placu Zamkowego, idąc przez Podwale w kierunku Rynku Nowego Miasta. Na trasie znajduje się wiele obiektów sakralnych m. in. kościół św. Ducha, kościół św. Jacka, czy kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Dowiemy się również co łączy „Dziadka do orzechów” z Warszawą. Wreszcie dotrzemy do Pomnika Bohaterów Powstania Warszawskiego, a następnie pod Pałac Krasińskich, by ulicą Miodową wrócić na Krakowskie Przedmieście w pobliże Placu Zamkowego.

Historia pałacu Krasińskich w Warszawie. Odwiedź też piękny Ogród Krasińskich

Pałac Krasińskich to jeden z najbardziej okazałych rezydencji magnackich w Warszawie. Zbudowany dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego według projektu Tylmana z Gameren, był jedną z najokazalszych rezydencji w Warszawie. Bogato udekorowana elewacja, a zwłaszcza płaskorzeźby w tympanonach miały nawiązywać do mitycznego pochodzenia rodu Krasińskich.

W 1765 roku pałac został zakupiony przez Rzeczpospolitą na siedzibę Komisji Skarbowej Koronnej. Od tej pory nosił nazwę Pałacu Rzeczypospolitej. Po pożarze z 1782 roku został odbudowany według projektu Dominika Merliniego. 

Przed Powstaniem Styczniowym pałac pełnił funkcję siedziby carskich urzędów. Był też  miejscem zamieszkania naczelnika Zarządu Cywilnego Królestwa, margrabiego Aleksandra Wielopolskiego. 

Pałac Krasińskich i Ogród Krasińskich. Spotkanie z historią

W latach 1917–1939 Pałac Krasińskich był siedzibą Sądu Najwyższego. Przeprowadzono też restaurację pałacu, podczas której m.in. umieszczono nowe kartusze z herbem Rzeczypospolitej. W dniu 27 sierpnia 1944 podczas Powstania Warszawskiego pałac został zbombardowany.

Po wojnie odbudowany budynek przejęła Biblioteka Narodowa. W chwili obecnej znajdują się w nim największe skarby polskiego piśmiennictwa: od średniowiecznych manuskryptów, po archiwum Wielkiej Emigracji. Wśród nich również znajdują się również rękopisy Cypriana Kamila Norwida.

Niewątpliwie Pałac Rzeczypospolitej pozostaje jednym z najpiękniejszych rezydencji warszawskich.

Co skrywa wnętrze pałacu Krasińskich, czyli Chopin i Mickiewicz w jednym domu

W barokowych wnętrzach pałacu znajduje się ekspozycja Biblioteki Narodowej, prezentująca bezcenne zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa. Wśród nich są rękopisy Mickiewicza, Chopina, Kochanowskiego, Cypriana Kamila Norwida, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Można tu oglądać także Psałterz Floriański, Rocznik Świętokrzyski Dawny, Kazania Świętokrzyskie oraz Kroniki Galla Anonima i Wincentego Kadłubka.

Pałac Rzeczypospolitej w Warszawie. Zobacz jeden z najpiękniejszych pałaców po modernizacji

Pałac Rzeczypospolitej w Warszawie znowu zachwyca. Ten barokowy gmach, zaprojektowany przez Tylmana z Gameren, przeszedł modernizację, której finał miał miejsce 21 maja 2024 r. Po raz pierwszy w swojej historii został udostępniony publiczności. Dzięki rewitalizacji można teraz podziwiać stiuki, sztukaterię, żyrandole, a także inne detale architektoniczne, począwszy od posadzek po obramowania okien i drzwi.

Pałac, zlokalizowany przy Placu Krasińskich, w pobliżu ulic Świętojerskiej i Ogrodu Krasińskich, udostępnia zwiedzanie 6 dni w tygodniu, a wstęp na wystawę jest bezpłatny. To doskonała okazja, by miał okazję skorzystać każdy, kto pragnie zobaczyć bezcenne zabytki polskiego dziedzictwa w odnowionych wnętrzach pałacu. Warto zobaczyć!

Przez Nowe Miasto do pałacu Krasińskich. Spacer z przewodnikiem po Warszawie

Warszawskie Nowe Miasto to miejsce pełne historycznych zabytków i urokliwych zakątków. Jednak młodsza o około sto lat siostra Starej Warszawy jest traktowana nieco po macoszemu. Spacer po Nowym Mieście i Pałacu Krasińskich z przewodnikiem po Warszawie proponujemy w ramach oferty Warszawa zwiedzanie. Rozpoczyna się on przy Placu Zamkowym, skąd ulicą Podwale kierujemy się w stronę ulicy Freta i Rynku Nowego Miasta. Po drodze mijamy Barbakan, kościół św. Ducha oraz kościół św. Jacka. Na Rynku Nowego Miasta zobaczymy kościół św. Kazimierza. Jednak głównym punktem programu będzie Pałac Krasińskich,  który mieści zbiory Biblioteki Narodowej, w tym rękopisy Mickiewicza i Chopina. Ostatnim odcinkiem spaceru będzie ulica Miodowa, którą dotrzemy do Krakowskiego Przedmieścia. 

Jesteś zainteresowanym zwiedzaniem Nowego Miasta i Pałacu Krasińskich?