Łazienki Warszawa

Królewskie Łazienki Warszawa – zwiedzanie, godziny otwarcia, Muzeum Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie w Warszawie to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jest to zielona oaza w samym centrum stolicy. W kompleksie znajduje się m.in. Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim – jednym z niewielu XVIII – wiecznych teatrów dworskich w Europie, oraz Pałac Myślewicki. Zwiedzający mogą podziwiać królewską galerię rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata, a także Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Kompleks jest otwarty dla zwiedzających codziennie w godz. 6.00 – 21.00. Wstęp jest bezpłatny.

Łazienki Królewskie w Warszawie

Jesteś zainteresowanym zwiedzaniem Łazienek Królewskich w Warszawie?

Królewskie Łazienki Warszawa. Najważniejsze informacje podczas spaceru z przewodnikiem

Spacer po Łazienkach Warszawa prowadzimy w ramach oferty Warszawa zwiedzanie. Spacer prowadzony jest przez certyfikowanego przewodnika po Warszawie.

  • Kogo dotyczy? młodzież, dorośli
  • Czas trwania: około 2 godzin
  • Miejsce rozpoczęcia: Belweder
  • Miejsce zakończenia: Belweder
  • Zwiedzimy najważniejsze obiekty letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W programie: Pałac na Wyspie, Stara Pomarańczarnia, Biały Domek, Wodozbiór, Pałac Myślewicki, Ermitraż, Podchorążówka, amfiteatr, Stara Kordegarda, a także pomniki m. in. Chopina i Sienkiewicza.

Letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Galerie sztuki i pomnik Chopina - Łazienki Warszawa

Na polecenie marszałka koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego na Ujazdowie wybudowana została Łaźnia. To właśnie ten barokowy pawilon ogrodowy z łaźnią został przekształcony w klasycystyczny Pałac na Wyspie przez królewskich architektów: Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera. To w łazienkowskim pałacu, a nie w Zamku Królewskim umieszczono królewską galerię obrazów. Obok Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii  i Galerii Grafiki w Białym Domku jest ona jedną z trzech głównych zbiorów sztuki w Łazienkach. Innym charakterystycznym obiektem, znajdującym się na terenie królewskiej rezydencji jest monument Fryderyka Chopina. Od maja do września w Ogrodach Muzeum Łazienki Królewskie odbywają się koncerty chopinowskie. 

wycieczki szkolne Warszawa

Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria i królewski ogród. Jakie jeszcze atrakcje czekają w najpiękniejszym parku stolicy?

Królewskie Łazienki Warszawa to nie tylko Pałac na Wyspie i Stara Oranżeria, ale także wiele innych fascynujących obiektów. W Pałacu Myślewickim można podziwiać oryginalne XVIII – wieczne wnętrza, a Biały Dom zachwyca dekoracją ścienną z czasów Stanisława Augusta. W Koszarach Kantonistów i Stajni Kubickiego mieści się Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, zajmujące się popularyzacją wiedzy związanej z narodową tradycją łowiectwa i jeździectwa, hodowlą koni na ziemiach polskich, a także tematyką przyrodniczą. Ogród kryje także Amfiteatr inspirowany teatrem w Herkulanum oraz pałac Myślewicki, w którym zachowały się weduty miast włoskich autorstwa Jana Bogumiła Plerscha. Z kolei w Białym Domku rezydował wygnany król Francji Ludwik XVIII. To wszystko są idealne miejsca do odkrywania historii i dziedzictwa narodowego.

Obiekty  otwarte są od wtorku do niedzieli. Ostatnie wejście odbywa się 30 minut przed ich zamknięciem.

Królewski ogród i rzeźby to najpiękniejsze atrakcje stolicy - Łazienki Warszawa

Łazienki Królewskie to perła Warszawy, łącząca naturę, sztukę i historię. Królewski ogród zachwyca magicznymi alejami, romantycznymi zakątkami i malowniczymi stawami. Park zajmuje 76 hektarów terenów zielonych w samym sercu miasta. Niewątpliwie można tu obcować z przyrodą wśród niemal dziesięciu tysięcy drzew. Najstarsze z nich mają nawet 200 lat. Występują tu setki gatunków roślin i zwierząt. 

Ponadto spacer po rezydencji ostatniego króla Polski pozwoli pogłębić wiedzę historyczną. Dzięki pomnikom, które tu można napotkać na każdym kroku, wciąż trwa pamięć o rodakach, którzy w dziejach naszego państwa oraz polskiej kultury odegrali niezwykle istotną rolę. Wśród nich znajdziemy upamiętnienia m. in. Henryka Sienkiewicza, Cypriana Kamila Norwida, generała Józefa Bema, czy też Piotra Wysockiego.

Jesteś zainteresowanym zwiedzaniem Łazienek Królewskich w Warszawie?