Cmentarz Powązkowski w Warszawie

Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Cmentarz Stare Powązki - najstarsza nekropolia

Cmentarz Powązkowski w Warszawie to najstarsza nekropolia w stolicy. Został założony 4 listopada 1790 roku na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich, w dzielnicy Wola, przy ulicy Powązkowskiej. Jego budowę zainicjował król Stanisław August Poniatowski, a na jego terenie w 1792 roku powstał kościół św. Karola Boromeusza, zaprojektowany przez Dominika Merliniego.

Początkowo nekropolia zajmowała jedynie 2,6 hektara. Obecnie jej powierzchnia wynosi ok. 43 hektary, co czyni ją porównywalną z Watykanem. Na cmentarzu znajduje się około 75 tysięcy grobów, a liczbę pochowanych szacuje się na około milion osób. W czasie II wojny światowej zniszczeniu uległo blisko 20% cmentarza, a pożar archiwum znacznie utrudnił identyfikację nagrobków.

Jesteś zainteresowanym zwiedzaniem Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie?

Spacer po warszawskich Powązkach. Najważniejsze informacje na temat spaceru z przewodnikiem

Spacer po Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie prowadzimy w ramach oferty Warszawa zwiedzanie. Spacer prowadzony jest przez certyfikowanego przewodnika po Warszawie.

  • Kogo dotyczy? młodzież i dorośli
  • Czas trwania:  1,5 – 2 godziny
  • Miejsce rozpoczęcia: brama św. Honoraty
  • Miejsce zakończenia: brama św. Honoraty
  • W programie: Spacer rozpoczniemy przed bramą świętej Honoraty, gdzie zapoznamy się z historią założenia cmentarza. Następnie zwiedzimy groby najbardziej znanych osób. Oczywiście przejdziemy wzdłuż katakumb oraz Aleją Zasłużonych

Stare Powązki – warszawski cmentarz pełen historii i osobistości

Na terenie cmentarza znajdują się liczne kwatery, w tym Aleja Zasłużonych, gdzie pochowano wybitnych pisarzy, artystów, naukowców i działaczy społecznych. Spoczywają tu wielcy Polacy jak Leopold Staff, Władysław Reymont czy Jerzy Waldorff, który zasłynął jako inicjator akcji ratowania zabytkowych nagrobków.

Na przestrzeni lat nekropolia przeszła wiele zmian i odbudów, a obecnie jej opiekę pełni Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa, który organizuje coroczną kwestę na renowację nagrobków i zabytkowych grobowców. 

Dnia 3 lipca 2014 r. cmentarz został oficjalnie uznany za Pomnik Historii, czyli obiekt o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego.

Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Zwiedzanie z przewodnikiem po alejach i katakumbach

Zwiedzanie z przewodnikiem pozwala lepiej poznać historię cmentarza oraz zobaczyć unikalne pomniki, grobowce i  mauzolea.  W ramach spaceru odwiedzimy przede wszystkim Aleję Zasłużonych. Została ona wytyczona na tyłach budynku katakumb, a zapoczątkował ją w 1925 roku grób Władysława Reymonta.

Obecnie w alei pochowanych jest ponad sto wybitnych postaci – m.in. Artur Oppman, Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, Jan Parandowski, Maria Rodziewiczówna, Wojciech Młynarski, Leopold Staff, Kalina Jędrusik, Jan Kiepura, Hanka Ordonówna, Mieczysława Ćwiklińska, no i oczywiście Władysław Reymont.

Cmentarz Powązkowski w Warszawie to nie tylko cmentarz, ale również miejsce pamięci, gdzie historia splata się z kulturą i sztuką sepulkralną. 

Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Co jeszcze warto zobaczyć?

Katakumby są obok kościoła największą i najważniejszą budowlą na zabytkowym terenie nekropolii.  Zaprojektował je architekt królewski – Dominik Merlini, działający na terenie Polski w końcu XVIII wieku. Zdecydowana większość odwiedzających wchodzi na Cmentarz Powązkowski przez bramę św. Honoraty, od której aleja prowadzi wprost do katakumb. To właśnie tutaj oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie spoczywa wiele wybitnych i znanych osób, w tym również nam współczesnych. jak choćby wspaniali muzycy: Czesław Niemen, czy Irena Jarocka. Łatwo odnaleźć ich miejsca spoczynku, gdyż pod ich grobami wciąż znajdziemy świeże i sztuczne kwiaty, a do ścian fani doczepili zdjęcia obydwojga artystów.

Cmentarz Wojskowy na Powązkach - Kwatery zasłużonych i bohaterów

Cmentarz Wojskowy został założony w 1912 roku jako miejsce pochówku rosyjskich żołnierzy. W dwudziestoleciu międzywojennym  nekropolia stała się miejscem pochówków wojskowych oraz członków ich rodzin. Obecnie spoczywają tam m.in. uczestnicy Powstania Styczniowego, czy Powstania Warszawskiego.

Aleja Zasłużonych jest miejscem pochówku wielu wybitnych Polaków. Natomiast w Kwaterze A20 pochowani są bohaterowie Kamieni na szaniec. Na Cmentarzu Wojskowym znajduje się także słynna Łączka, gdzie w latach 1945–1956 grzebano ofiary więzienia na Rakowieckiej, a obecnie wznosi się Panteon-Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych. Nekropolia jest również miejscem spoczynku ofiar katastrofy smoleńskiej oraz najważniejszym w Warszawie miejscem upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej. 

Powązki Wojskowe. Najważniejsze informacje na temat spaceru z przewodnikiem

  • Kogo dotyczy? młodzież i dorośli
  • Czas trwania:  1,5 – 2 godziny
  • Miejsce rozpoczęcia: brama główna
  • Miejsce zakończenia: brama główna
  • W programie: Spacer rozpoczniemy i zakończymy w okolicach bramy głównej, gdzie zapoznamy się z historią cmentarza. Następnie udamy się w podróż po kartach historii.  Odwiedzimy takie miejsca jak: kwatera brzozowych krzyży Batalionu Zośka, czy też tzw. Łączka oraz wiele innych.

Jesteś zainteresowanym zwiedzaniem Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie?