Cmentarz Ewangelicko-Reformowany w Warszawie

Cmentarz Ewangelicko-Reformowany w Warszawie. Spacer po historii

Warszawa kryje w sobie wiele niezwykłych miejsc pamięci, a jednym z najstarszych i najciekawszych jest Cmentarz Ewangelicko-Reformowany przy ul. Żytniej 42. To zabytkowy cmentarz, założony 2 maja 1792 r., który stał się miejscem spoczynku wyznawców kościoła ewangelicko-reformowanego, a także osób bezwyznaniowych. Nekropolia ta, choć mniej znana niż inne warszawskie cmentarze, kryje w sobie bogatą historię i jest świadkiem wielu ważnych wydarzeń.

Chcesz zwiedzić Cmentarz Ewangelicko-Reformowany w Warszawie?

Cmentarz Ewangelicko-Reformowany. Najważniejsze informacje na temat spaceru po zabytku z przewodnikiem

Spacer po Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie prowadzimy w ramach oferty Warszawa zwiedzanie. Spacer prowadzony jest przez certyfikowanego przewodnika po Warszawie.

  • Kogo dotyczy? młodzież i dorośli
  • Czas trwania:  1,5 – 2 godziny
  • Miejsce rozpoczęcia: brama Cmentarza Ewangelicko- Augsburskiego przy ul. Młynarskiej
  • Miejsce zakończenia: brama Cmentarza Ewangelicko- Reformowanego przy ul. Żytniej
  • W programie: Podczas tego samego spaceru odwiedzimy Cmentarz Ewangelicko- Augsburski oraz Ewangelicko- Reformowany. Poznamy historię założenia obydwu nekropolii. Zwiedzimy groby najbardziej znanych tam pochowanych osób. 

Historia cmentarza Cmentarza Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie

Cmentarz Ewangelicko-Reformowany w Warszawie powstał na potrzeby społeczności kalwińskiej. Znajduje się on w dzielnicy Wola, na terenie tzw. zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach. Od momentu założenia w 1792 r., nekropolia stała się miejscem pochówku wielu znanych postaci, związanych z historią Polski i Warszawy.

Podczas powstania kościuszkowskiego w 1794 r. oraz powstania listopadowego w 1831 r. w pobliżu cmentarza toczyły się walki. Najtragiczniejsze wydarzenia miały jednak miejsce w 1944 r., kiedy to w czasie Powstania Warszawskiego cmentarz znalazł się w ogniu walk. Wiele nagrobków i zabytkowych grobowców zostało zniszczonych, a część cmentarza spłonęła. 

Zabytkowa nekropolia miejscem spoczynku wybitnych postaci

Cmentarz Ewangelicko-Reformowany to zabytkowy cmentarz, wpisany do rejestru zabytków, który miejscem spoczynku wielu wybitnych postaci. Wśród nich można znaleźć groby przedstawicieli znanych rodzin, takich jak Kronenbergowie, Norblinowie, czy bracia Buch. Na terenie nekropolii pochowano także generała Józefa Sowińskiego, bohatera walk w obronie Woli w 1831 r., a także artystów i intelektualistów, m.in. Jeremiego Przyborę, współtwórcę Kabaretu Starszych Panów.

Na cmentarzu spoczywa również słynna piosenkarka Anna German, której nagrobek jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na nekropolii. Wśród pochowanych znaleźli się także ewangelicy, przemysłowcy, naukowcy oraz wyznawcy kościoła anglikańskiego i reformowanego.

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie. Historie wybitnych postaci

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie to jedna z najstarszych i najcenniejszych nekropolii stolicy. Został założony w 1792 roku i znajduje się przy ulicy Młynarskiej na Woli. Jego projektantem był Szymon Bogumił Zug. Na cmentarzu znajduje się kaplica rodowa rodziny Halpertów, wzniesiona w latach 1833−1835, która zaczęła służyć gminie luterańskiej jako kaplica przedpogrzebowa. 

W czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku został poważnie zniszczony, gdyż na cmentarnym terenie toczyły się ciężkie walki. 

Cmentarz jest miejscem spoczynku wielu wybitnych osobistości, które odegrały ważną rolę w historii Polski. Spacerując między zabytkowymi nagrobkami, można odkryć losy ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju nauki, kultury, sztuki i przemysłu.

Spacer śladami wybitnych postaci na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim

Dziś Cmentarz Ewangelicko-Augsburski pełni rolę nie tylko miejsca pamięci, ale także zabytku historycznego i kulturalnego. Wpisany do rejestru zabytków, stanowi świadectwo wielonarodowej i wielowyznaniowej historii Warszawy. 

To wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić, by oddać hołd jego wybitnym mieszkańcom oraz poczuć niezwykłą atmosferę dawnych czasów. Spoczywają tu m.in.

Emil Wedel – przemysłowiec warszawski, właściciel fabryki czekolady

Szymon Bogumił Zug – wybitny architekt

Iwan Skwarcow – kupiec rosyjski, inwestor przebudowy pałacu Saskiego

Henryk Klawe – farmaceuta, prezes Warszawskiego Towarzystwa Farmaceutycznego

Samuel Bogumił Linde – twórca pierwszego Słownika Języka Polskiego

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski. Dlaczego warto go odwiedzić?

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie, ze względu na jego wyjątkowy charakter, już w 1965 roku został wpisany do rejestru zabytków Warszawy. Zaś w lipcu 2014 roku, wraz z czterema innymi stołecznymi nekropoliami, wpisany został na Listę Pomników Historii. 

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie to niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić ze względu na jego bogatą historię, wspaniałą architekturę i groby wybitnych postaci. To jedna z najcenniejszych warszawskich nekropolii, która pozwala lepiej zrozumieć wielokulturową przeszłość miasta oraz oddać hołd osobom, które miały wpływ na jego rozwój. Bez względu na porę roku, spacer po tym cmentarzu to wyjątkowe doświadczenie dla każdego miłośnika historii i sztuki.

Chcesz zwiedzić Cmentarz Ewangelicko-Reformowany w Warszawie?