W tym artykule dowiesz się najważniejsze informacje związane z polaną rekreacyjną w Lipkowie. Przeczytasz o szlakach turystycznych, na jakie możesz ruszyć zostawiając samochód na parkingu obok. Ponadto poznasz atrakcje w okolicy. Upewnisz się czy na pewno jest do dobre miejsce na spacer i odpoczynek lub na wypad z dzieckiem.
Położona na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego, polana rekreacyjna w Lipkowie to wymarzona przestrzeń na odpoczynek dla każdego. Zarówno dorosłych szukających ciszy i kontaktu z naturą, jak i rodzin z pociechami pragnących aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Bliskość Warszawy sprawia, że to doskonała opcja na weekendowy wypad z dala od miejskiego zgiełku. Malownicze krajobrazy, ścieżki spacerowe i miejsca do piknikowania zapewniają pełen relaks w otoczeniu przyrody.
Ponadto wybudowano tutaj place zabaw, boiska do siatkówki, tereny sportowe i stacje do ćwiczeń fizycznych. Polana powstała dzięki inicjatywie mieszkańców Lipkowa.
Odpoczynek na placu rekreacyjnym można połączyć ze spacerem i podziwianiem okolicy. W tym celu przygotowana została ścieżka dydaktyczna „Do Lipkowskiej Wody”. Na jej trasie znajdują się liczne tablice informacyjne. Po zaznajomieniu się z ich treścią można dowiedzieć się o roślinności występującej w okolicy i zwierzętach. Ścieżka wiedze nad okresowy strumień Lipkowska Woda, gdzie żyje wiele bezkręgowców.
Nad wodą w ciepłe dni unoszą się ważki, a na brzegu można spotkać zielone żaby wodne i brunatne, trawne i moczarowe oraz ropuchy szare. W dalszej części trasy znajdziemy informacje o historii wsi i dawnej persjarni – fabryce pasów kontuszowych. Mieściła się ona właśnie na polanie. Tuz obok polanki znajduje się również dworek i kościół, ale niestety nie ma do nich wstępu.
Duży parking i możliwość pozostawienia samochodu daje możliwości turystom do zwiedzania regionu. Część z nich wybiera się samodzielnie na wędrówkę lub wycieczkę rowerową znakowanymi leśnymi szlakami. Należą do nich niebieski Południowy Szlak Krawędziowy i Kampinoski Szlak Rowerowy koloru zielonego. Inni turyści z kolei organizują rajd rowerowy w Kampinosie pod okiem profesjonalisty. Taka forma zwiedzania parku daje możliwość poczucia bezpieczeństwa. Ponadto jest ona najlepsza do poznawania dalszych zakątków i zdobywania wiedzy o Puszczy Kampinoskiej.
Ognisko w Kampinosie to obowiązkowy punkt każdej udanej imprezy plenerowej. Mowa tutaj o małych spotkaniach rodzinnych, w gronie znajomych lub firmowych eventach w Kampinoskim Parku Narodowym. Jednak na terenie parku samowolnie nie można posługiwać się ogniem, nawet na polanach wypoczynkowych. Zatem jeśli planujemy posilić się pyszną kiełbaską to z wyprzedzeniem należy wystąpić do dyrektora parku o zgodę na rozpalenie ognia.
Wtedy odwiedzający lub turyści mogą się spotykać, rozpalić ognisko i pograć w piłkę lub po prostu odpoczywać na łonie natury. Co ważne, na polanie można przebywać od świtu do zmierzchu.
Na obszarze Kampinoskiego PN powstało 13 polan wypoczynkowych. Dwie z nich są dostosowane do aktywności najmłodszych. Zostały one bowiem wyposażone w plac zabaw dla dzieci. Dzięki temu dzieciaki mogą korzystać z urządzeń do rekreacji, bawić się i grać w piłkę. Właśnie takie udogodnienia dostępne są na polanie w Lipkowie. Dzięki temu obszar ten jest często wybierany w weekend na obcowanie z naturą. W takie dni jest tutaj bardzo tłoczno, ale słychać śmiech zadowolonych maluchów.
Ogromna przestrzeń daje nieskończone możliwości do przeprowadzania wszelakich atrakcji w Kampinoskim Parku Narodowym. Dużym zainteresowaniem cieszą się zorganizowane zajęcia integracyjne dla dzieci lub dorosłych. Ponadto często wybieraną aktywnością są gry wielkoformatowe XXL o charakterze logiczno – sprawnościowym. Takie gry to świetne rozwiązanie na zagospodarowanie czasu podczas spotkania znajomych lub rodziny. Wiele gier do wyboru sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Omawiana polanka często gości młodsze i starsze pociechy podczas szkolnych wycieczek w Kampinoskim Parku Narodowym. Wpływa na to bliskość lasu gdzie prowadzane są zajęcia edukacyjne. Ponadto różnorodne tereny rekreacyjne wykorzystywane są do integracyjno – rekreacyjnej części wycieczki.
Jeśli ten wpis okazał się dla Ciebie pomocny to będę wdzięczna za postawienie wirtualnej kawki. Mały gest a dla mnie motywacja do tworzenia kolejnych treści.
Serdecznie dziękuję 🙂
Pomysłodawcy tego obszaru zadbali o wygodny parking. Według danych mieści on 60 samochodów osobowych. Tuż obok niego dostępne się również Toi Toi. Do tej lokalizacji można również dojechać komunikacją miejską. Jest to rekomendowana forma dostania się w ten rejon ponieważ w sezonie łączka ta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W konsekwencji tego zdarza się, że place postojowe są zajęte i pozostawienie samochodu w bezpiecznym zakamarku jest niemożliwe.
Jest to wymarzona przestrzeń na wypoczynek dla dorosłych i dzieci. Bogata infrastruktura turystyczna sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Pamiętać jednak trzeba, aby korzystać z tych dobrodziejstw z poszanowaniem przyrody i dostępnego sprzętu. A co najważniejsze – zgodnie z regulaminem.
Przewodniczka po Kampinoskim Parku Narodowym, animatorka czasu wolnego oraz pasjonatka turystyki rowerowej. Autorka projektu Atrakcje Bez Granic oraz Kobiece_Dwa_Koła.
Kampinoski Szlak Rowerowy – pętla wokół Kampinoskiego Parku Narodowego 134 km. Trasa z Wólki Węglowej. Różnorodna nawierzchnia, ładne widoki
Niektóre z nich były tu od zawsze, inne wróciły po dłuższej przerwie. Część z nich samodzielnie zdecydowała się na powrót, inne „zachęcono” i stworzono idealne warunki
Kampinos wycieczka szkolna: najlepsze miejsce do edukacji i integracji na łonie natury! Daj się ponieść przygodom w Kampinosie!
Audycja „Na rowerze” w Radio Yanosik, w której opowiadałam o turystyce rowerowej w Puszczy Kampinoskiej
Rajd rowerowy po Puszczy Kampinoskiej. Słońce, uśmiech i energia uczestniczek Rowerowego Dnia Kobiet w Puszczy Kampinoskiej Edycja II – 2025
Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej – malownicza trasa ze wschodu na zachód przez wydmy i bagna. Zobacz, jakie atrakcje znajdują się po drodze