Kampinos czy Kampinoski Park Narodowy?

W tym artykule dowiesz się o co chodzi z pojęciem Kampinos. Często jest ono używane w kontekście Kampinoskiego Parku Narodowego. Ale czy słusznie? Za tym pojęciem kryje się zupełnie coś innego – przeczytaj całość, a rozwiejesz swoje wątpliwości. 

Spis treści

Kampinos czy Kampinoski Park Narodowy? Jaka jest różnica, co warto zobaczyć

„Jest tam w ziemi sochaczewskiej u Kapinossa puszcza wielka, aleśmy tam nie rewidowali, bo suma stara”. Taka wzmianka została zanotowana jako pierwsza w księgach z 1566 roku przez lustratorów królewskich. Blisko 100 lat później pojawia się nazwa kompleksu leśnego w dzisiejszym brzmieniu Puszcza Kampinoska.

W celu ochrony unikatu w skali Europy – czyli kompleksu wydm śródlądowych na części terenu Puszczy w 1959 roku utworzono Kampinoski Park Narodowy. Z kolei Kampinos to nazwa miejscowości, znajdująca się w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. 

Kampinos - wieś, która dała początki parkowi narodowemu. Drewniany kościół, dęby oraz cmentarz z mogiłą Powstańców Styczniowych 1863

Kampinos to wieś w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim. Jest siedzibą gminy i znajduje się tutaj również urząd gminy. Na zachód leży Sochaczew, zaś na wschód – Leszno. Puszcza Kampinoska zawdzięcza nazwę miejscowości Kampinos, której etymologia pozostaje niejasna. Pierwsza wzmianka o osadzie, pierwotnie zwanej Białe Miasto, pochodzi z 1377 r. Nazwa pochodzi od białych piasków wydm lub błot (staropol. Bieliny). W 1489 r. pojawiła się nazwa Kapinos. Możliwe, że wywodzi się ona z łacińskiego campus noster („nasze pola”) lub z frazy przypisywanej królowi Janowi III Sobieskiemu ubi campi nos fuimus („tam byliśmy, gdzie pola”). Inna teoria wskazuje na lokalne określenie „kampa” – kępy wśród bagien. Nazwa Puszcza Kampinoska pojawiła się na początku XVIII w., lecz upowszechniła się dopiero w XX wieku.

Dwór w Kampinosie - ważne miejsce w dziejach historii

Po dziś dzień we wsi znajduje się dworek z okolicznym parkiem (nie jest dostępny do zwiedzania). Właśnie w nim podczas powstania styczniowego 1863 mieściła się siedziba sztabu Zygmunta Padlewskiego i Mieczysława Romanowskiego, gdzie organizowali oddziały powstańcze. W czasie II wojny światowej Niemcy zorganizowali tu placówkę graniczną pilnującą pobliskiej granicy (na kanale Łasica) między Generalnym Gubernatorstwem a III Reszą.

dwór w Kampinosie

W latach 50. XX wieku mieściło się tu schronisko PTTK. Jednak obiekt został zlikwidowany na początku lat 90. XX wieku. Został on przejęty przez prywatnego właściciela. Można go podziwiać idąc szlakiem turystycznym koloru żółtego. Szlak ten nosi imię Zygmunta Padlewskiego.

Kampinoski Park Narodowy - wyjątkowy obszar przyrodniczy przy granicy z Warszawą. Jakie atrakcje przyrodnicze warto zobaczyć?

Przyjmuje się, że na obszarze Kampinoskiego Parku Narodowego znajduje się najlepiej zachowany kompleks wydm śródlądowych w Europie. Przeplatają się one z terenami podmokłymi – bagnami. Bardzo ładnie jest to uwidocznione na ścieżce „Do Karczminska”. Kolejnym miejscem, skąd można podziwiać kampinoskie bagna jest platforma widokowa w Granicy. Rozpościera się z niej widok na Olszowieckie Błoto.

Kampinos co zobaczyć: Kładka i wieża widokowa na mokradłach w Granicy - Kampinoski Park Narodowy

Bogactwo obszarów ochrony ścisłej np. Cyganka czy Zamczysko i kładki na szlakach turystycznych

Obszary ochrony ścisłej niewątpliwie chronią unikalną florę i faunę. Na terenie Puszczy Kampinoskiej znajduje się ich 22. Jest to azyl dla rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Na szczęście wytyczono liczne ścieżki, które otaczają lub biegną przez te cenne miejsca. Przez liczne tereny bagienne zostały poprowadzone kładki. Dzięki temu, kiedy znajduje się tam woda możemy podziwiać rozlewiska. Takie miejsce znajduje się m.in. na trasie ścieżki dydaktycznej” Do Karczmiska”.

kampinos zimą, kładka na ścieżce do Karczmiska

Muzeum Puszczy Kampinoskiej i Skansen Budownictwa Puszczańskiego jako obiekty obowiązkowe do odwiedzenia

Odwiedzając Mazowsze podczas wyjazdu weekendowego warto zaplanować wizytę w KPN. Znajdują się tutaj ciekawe miejsca obserwacji przyrody, gdzie flora i fauna widoczna jest w całej swej okazałości. Obowiązkowym miejscem do  odwiedzenia jest Ośrodek Dydaktyczno – Muzealny w Granicy. W jego skład wchodzi Muzeum Puszczy Kampinoskiej. Główną ideą ekspozycji jest podkreślenie charakteru miejsca, jego ducha oraz wyjątkowości. Kolejnym obiektem parku wartym odwiedzenia jest Skansen Budownictwa Puszczańskiego. Ukazuje on dawne zabudowania gospodarskie mniej i bardziej zamożnych chłopów.

Jeśli ten wpis okazał się dla Ciebie pomocny to będę wdzięczna za postawienie wirtualnej kawki. Mały gest a dla mnie motywacja do tworzenia kolejnych treści.

Serdecznie dziękuję 🙂

BuyCoffee.to kobiece dwa koła

Las kampinoski - czy słusznie takie określenie jest używane w kontekście unikatu w skali Europy?

Na terenie KPN 73% stanowią lasy. W wielu miejscach wiek drzewostanów nie jest zbyt duży. Wynika to z faktu, że Puszcza Kampinoska została zniszczona i wycięta podczas II wojny światowej. W celu ochrony wydm zdecydowano się na ich zalesienie. Była to głównie sosna. Podobnie po wykupach. Część gruntów musiała zostać zadrzewiona. Jednak to nie jest zwykły las. W obszarach ochrony ścisłej „Nart”, „Wilków”, „Rybitew”, „Sieraków’ i „Kaliszki” zachowały się do dziś stare, ok. 200-letnie sosny masztowe o wysokości do 30 metrów. To sprawia, że nazywając ten areał lasem kampinoskim ujmuje się ważności temu miejscu – a bezsprzecznie należy mu się poszanowanie. 

Wstęp na teren parku kampinoskiego. Czy opłata za bilet jest pobierana?

Wejście na teren Kampinoskiego Parku Narodowego jest bezpłatne. Podobnie jak do Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy. Jednak znajdują się obiekty, do których wstęp jest biletowany. Mowa tutaj o Skansenie Budownictwa Puszczańskiego w Granicy czy Muzeum – Miejscu Pamięci w Palmirach. Na cmentarz można wejść bezpłatnie.  Jednak opłaty są symboliczne, stanowią kilka złotych od osoby.

Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy - budynek dawnej kasjerówki

Jakie atrakcje można zorganizować na niektórych jego obszarach? Spis najlepszych możliwości

Tereny Kampinoskiego Parku Narodowego przeciągają turystów i odwiedzających. Dzięki licznym szlakom turystycznym można podziwiać uroki Puszczy Kampinoskiej pieszo lub rowerowo. Ponadto park przygotował 13 polan, na których można odpoczywać. Na terenach leśnych i polanach istnieje możliwość organizacji:

Dowiedz się, jakie trasy i ścieżki udostępniane są na spacer z psem po Kampinosie

Zgodnie z przepisami znajdującymi się w ustawie o ochronie przyrody do parków narodowych zabrania się wprowadzania psów. Jednak są pewne odstępstwa. Dozwolone jest spacerowanie z psem po obszarze ochrony krajobrazowej po szlaku niebieskim – odcinek od Brochowa do Famułek Brochowskich (do miejsca, w którym szlak skręca w prawo do lasu). Na wszystkich parkingach oraz wybranych popularnych polanach: Granica, Lipków, Jakubów, Roztoka, Zaborów Leśny oraz Dąbrowa Leśna. Ponadto poruszać się można  z czworonogiem po drogach publicznych, jednak należy sprawdzić dokładnie, po których. Informacja szczegółowo została opisana na stronie KPN: kampn.gov.pl/pies-w-parku

A czy wiesz, że Kampinos to również imię wilka? 

Wilk Kampinos, pierwszy urodzony w Puszczy Kampinoskiej od kilkudziesięciu lat. Jako młody osobnik cudem przeżył wypadek samochodowy, lecz dzięki pomocy wielu osób wrócił do zdrowia i został wypuszczony na wolność. Po krótkim pobycie w rodzinnej grupie wyruszył w wędrówkę. Dotarł do Lasów Milickich, gdzie był monitorowany. Kampinos wyrósł na silnego samca, a około 4 lata temu udało się go nagrać z partnerką, nazwaną Antonina. W maju para doczekała się potomstwa, które zarejestrowano podczas zabawy i odpoczynku.

Podsumowanie - to jak z tym Kampinosem...

Słowo Kampinos ma różne znaczenia. Należy pamiętać, że jest to wieś z bogatą historią i licznymi atrakcjami turystycznymi. Poza tym w końcu od nazwy miejscowości najprawdopodobniej wzięła się nazwa Puszcza Kampinoska, a później Kampinoski Park Narodowy. Słowo to od dawna towarzyszyło ludności, nie tylko lokalnej. I tak jest również obecnie – mówiąc Kampinos ma się na myśli Puszczę lub Park. Ale czy znając walory tego miejsca warto je określać w potoczny sposób?

Picture of Paulina Kurowska

Paulina Kurowska

Przewodniczka po Kampinoskim Parku Narodowym, animatorka czasu wolnego oraz pasjonatka turystyki rowerowej. Autorka projektu Atrakcje Bez Granic oraz Kobiece_Dwa_Koła.

Podobne wpisy