Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej

W tym artykule dowiesz się o Głównym Szlaku Puszczy Kampinoskiej. Jest to kampinoski klasyk, który powinien przebyć każdy turysta. Znajdziesz tutaj informacje o miejscach, przy których warto się zatrzymać podczas przemierzania tego szlaku. Ponadto znajdziesz wskazówki jak przemierzyć cały szlak. 

Spis treści

Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej. Trasa koloru czerwonego biegnąca ze wschodu na zachód przez cały Kampinoski Park Narodowy

Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej to najważniejszy i najbardziej reprezentatywny szlak w całej Puszczy. Ma około 57 km długości i oznaczony jest kolorem czerwonym. Biegnie ze wschodu na zachód przez całą długość Kampinoskiego Parku Narodowego. Począwszy od Dziekanowa Leśnego (granice warszawskie) aż do Żelazowej Woli, przecinając wiele cennych przyrodniczo i historycznie miejsc.  Szlak wiedzie przez obszary ochrony ścisłej (dawniej rezerwaty). Należą do nich: Sieraków, Karpaty, Krzywa Góra, Czerwińskie Góry i Czapliniec. To idealna trasa zarówno na jednodniowy wypad, jak i kilkudniową wędrówkę lub w formie ultra. Dzięki bliskości Wisły i łatwemu dojazdowi z Warszawy, szlak cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców regionu mazowieckiego.

Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej

Reprezentatywny szlak Puszczy Kampinoskiej. Znajdziesz tutaj wiele atrakcji 

Trasa Głównego Szlaku Puszczy Kampinoskiej ukazuje wszystkie typy krajobrazu charakterystyczne dla Puszczy Kampinoskiej. Od wydm i bagien, przez zarówno las ze starodrzewem i młodymi nasadzeniami. Znajdziemy tutaj pamiątki historii jakie jak m.in.  wczesnośredniowieczne grodzisko – Zamczysko.

Ponadto miniemy Sosnę Powstańców 1863 w Górkach czy kilkusetletnim dąb profesora Kobendzy. Szlak ten wiedzie przez obszary ochrony ścisłej, jak i miejsca pełne historycznych pamiątek. To wyjątkowa trasa, która zachwyca i uczy. Jest idealna podróż dla miłośników przyrody i historii.

Zwiedzaj Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej pod okiem kampinoskiego przewodnika!

Palmiry na trasie Głównego Szlaku Puszczy Kampinoskiej. Zobacz, co należy tam zwiedzić

Palmiry to jedno z najważniejszych miejsc pamięci narodowej na trasie Głównego Szlaku Puszczy Kampinoskiej. Znajduje się tu Cmentarz Wojenny w Palmirach, gdzie pochowano ponad 2 000 ofiar egzekucji niemieckich, przeprowadzonych w okolicznych lasach w latach 1939 – 1941.

Kampinoski przewodnik - cmentarz w Palmirach

Wśród ofiar byli m.in. politycy, działacze społeczni i sportowcy – np. Maciej Rataj czy Janusz Kusociński. Tuż obok znajduje się Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, które w nowoczesnej i przejmującej formie opowiada historię zbrodni hitlerowskich w Puszczy Kampinoskiej. Szlak wiedzie również przez pobliskie Długie Bagno, będące jednym z bardziej dzikich i malowniczych fragmentów puszczy. To teren w którym dominuje torfowisko i znajdują się naturalne siedliska zwierząt. Połączenie historii i przyrody sprawia, że odcinek w okolicach Palmir to jedno z najbardziej poruszających miejsc na całej trasie.

Ciekawe trasy, które biegną przez Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej. Wiele możliwości dla każdego

Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej przecina wiele innych szlaków turystycznych: żółty, zielony czy niebieski i ścieżek dydaktycznych. Dzięki temu można stworzyć ciekawe trasy w formie pętli. Można więc zaplanować zarówno krótki spacer, jak i dłuższy marsz z plecakiem. Szczególnie interesujące są odcinki w okolicach Sierakowa, Krzywej Góry, Tułowic oraz Roztoki. Po drodze miniemy ścieżkę dydaktyczną” Do starego dębu”, cmentarz partyzancki w Wierszach i osadę puszczańską PTTK w Tułowicach. Warto odwiedzić kościół w Brochowie – miejsce chrztu Fryderyka Chopina. Puszcza Kampinoska, potocznie nazywana Kampinos, to mazowiecki raj dla miłośników przyrody!

Jeśli ten wpis okazał się dla Ciebie pomocny to będę wdzięczna za postawienie wirtualnej kawki. Mały gest a dla mnie motywacja do tworzenia kolejnych treści.

Serdecznie dziękuję 🙂

BuyCoffee.to kobiece dwa koła

Jak zaplanować przebycie Głównego Szlaku Puszczy Kampinoskiej? Pieszo czy rowerem?

Dystans Głównego Szlaku Puszczy Kampinoskiej – około 57 km – można pokonać pieszo w dwa–trzy dni lub przejechać rowerem w jeden dzień. Choć znajdują się śmiałkowie ultra, którzy przechodzą go w jeden dzień. Wędrując pieszo, warto zaplanować nocleg – opcje to namiot (nie ma pola biwakowego, pozostaje uprzejmość lokalnych gospodarzy). W innych źródłach można znaleźć informację o możliwości noclegu na polu biwakowym w Roztoce. Jest to błędna informacja – nie ma tam takiego miejsca.  Przy zejściu z wyznaczonej ścieżki i dodaniu kilku kilometrów można przenocować w Julinku (oferuje hotel) a nawet w Lesznie lub okolicznych wsiach. Przydatna będzie mapa pokazująca zarówno przebieg trasy jaki i atrakcje. Należy mieć ze sobą zapas jedzenia i płynów ponieważ sklepy to rzadkość.

Podsumowanie 

Jeśli chcesz poczuć ducha puszczy, wybierz się na ścieżkę czerwonego szlaku. Wcześniej jednak zapoznaj się ze szlakami rowerowymi w Kampinosie. Znajdziesz tutaj zbiór najważniejszych informacji jak zwiedzać to miejsce. Jeśli chcesz pogłębić wiedzę o KPN warto skorzystać z usług kampinoskiego przewodnika. Ciekawą propozycją będzie również umówienie zorganizowanej wycieczki w Kampinoskim Parku Narodowym. Możliwości jest wiele – wszystko zależy od Ciebie!

Zwiedzaj Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej pod okiem kampinoskiego przewodnika!

Podobne wpisy